אם הגעתם לכאן, כפי הנראה הנושא של פינוי חום מגג הרעפים בבית שלכם, מעסיק אתכם. יתכן והגעתם לכאן במקרה, אז זו ההזדמנות להכיר רעיון עם הגיון ותיק שבעבר היה מוכר לרבים ונדמה שנשכח במרוצת השנים, וזוכה לעדנה מחודשת.
אוורור גג – עניין פשוט, בעיה גדולה

העניין הוא פשוט. גג רעפים ממוצע הנבנה במדינת ישראל, אינו כולל כל אמצעי לפינוי האוויר החם המצטבר בחלל הגג. קרינת השמש מחממת את הרעפים ואלו גורמים להתחממות האוויר הכלוא בחלל הגג. האוויר החם, בתורו, מחמם את תקרת הבית, וסופו של התהליך לגרום להתחממות הבית כולו.
בשלב זה מתבקש היה להתקין אלמנט כלשהו של אוורור גג, אלא שמרביתנו נעשה סיבוב ארוך של פתרונות אחרים, לכאורה, עד שנגיע לאותו פתרון פשוט של אוורור גג. מרבית בעלי הבתים עם גג רעפים ישקיעו בשני פתרונות שונים, לפני שיפול אצלם האסימון, ויתקינו אוורור גג מסוג כלשהו.אוורור גג

האחד, הפתרון שכל ישראלי מכיר: מיזוג אויר. קשה כיום לחשוב על בית ללא מיזוג אויר, ואפילו יותר ממזגן אחד לבית. בפתרון זה יש הגיון, שכן מיזוג אויר תורם לנוחות בבית גם בהיותו מפחית את הלחות בבית ובכך מקל על עומס החום המורגש.

הפתרון השני שמרביתנו שוקלים בטעות, הוא בידוד הגג. הפרסומות וההתמדה לאורך שנים הצליחו לשכנע את מרביתנו שבידוד גג הוא הפתרון לחום בחלל הגג שלנו, אלא שבדיקה מקרוב מגלה שהתקנת בידוד רגיל בחלל גג רעפים, מסוגים שונים, במקרה הטוב תשאיר את המצב כפי שהיה לפני התקנת הבידוד. במקרה הגרוע, התקנה של בידוד, ללא פתרון הולם של אוורור גג, תגרום לעליית טמפרטורה בחלל גג, בשל כליאה של חום ע"י הבידוד.

אוורור גג לעומת בידוד גג

במדינת ישראל מספר יצרנים ויבואנים של חומרי בידוד מסוגים שונים, המנסים לשכנע אותנו לקנות את מרכולתם, בעיקר בהקשר של הפחתת חום. בפועל, במרבית המקרים בהם מתקינים בידוד גג רעפים, במיוחד אם הדבר נעשה ללא פתרון אוורור גג לצדו, הדבר יוביל להתחממות חלל הגג.
יש לזכור שבידוד, כשמו כן הוא, מבודד. אך יש לקחת בחשבון את העובדות הבאות: גם בידוד טוב, במקודם או במאוחר, החום יעבור אותו, במיוחד בעוביים הנמכרים בארץ. דבר זה יוביל למצב בו חום עובר את הבידוד ונכלא בחלל הגג ללא אפשרות להשתחרר. חום זה נוסף על מקורות חום בתוך הבית, שגם לגביהם, העדר פתרון הולם של אוורור גג – יוביל לכליאה של חום שמקורו בבית.

שימוש מראש בפתרון של אוורור גג, מבטיח מראש, שללא קשר למקורות החום, בין אם הם מגיעים מתוך הבית ובין אם מחוצה לו- חום ישתחרר על בסיס קבוע ולא יעיב על הבית. כאן ההזדמנות להזכיר שאנו חיים במדינה שיש בה כשמונה חודשים חמים, וגם בחודשי החורף המוצהרים לעיתים השמש יוקדת, מה שמחדד עוד יותר את הצורך ברעיון של אוורור גג.

אוורור גג – איך לבחור ?

מה חשוב לקחת בחשבון בבחירת אוורור גג המתאים לגג הישראלי הקלאסי:
ראשית, רצוי לבחור במוצר היודע לשלב בין אוורור גג טבעי, פאסיבי, כזה המושג ללא הוצאת אנרגיה, יחד עם מנוע חשמלי שנכנס לפעולה, כגיבוי, בעת שקצב הפינוי הטבעי לא מספיק והגג עלול להתחמם, בדרך כלל משעות צהרי היום.
מוצרים כאלה מפועלים בדרך כלל ע"י תרמוסטט שמכניס את מנוע המוצר לפעולה לפי טמפרטורה שנקבעה מראש.

מכיוון שמדובר במוצר המשולב בחלל גג הרעפים שלנו, חשוב להקפיד על אוורור גג אמין, כזה שלא יחדיר מים בתקופת החורף. גם בחיבור בין המוצר לרעפים וגם מהמוצר עצמו. הנזק העשוי להיגרם מהתקנה שגויה או מחדירת מים – עשוי להיות גדול יחסית לפשטות של מוצר זה, לכן אל תקלו בכך ראש.

קריטריון חשוב נוסף בבחירה של פתרון לאוורור הגג, נוגע לאחריות למוצר ולהרכבתו. קיים הבדל גדול בין רכישה של מוצר מכל סוג שהוא אצל סוחר של מוצרים שונים, לבין רכישה שלו בחנות המפעל, או בסוכנות שיש לה קשר ישיר עם האחראי למוצר ולאמינותו. רצוי לרכוש מוצר מספק שנותן גם שירות הרכבה ואחריות של מספר שנים לאחר אספקת המוצר. היזהרו מסוחרים וסוכנויות כלליות המוכרות אוורור גג כמוצר מדף, אך אין להם כל קשר להתקנתו או למתן אחריות ברורה למוצר.

נתון נוסף שיש לתת לו את הדעת נוגע לספיקה של המוצר. כמות האוויר הנשאבת ע"י אוורור גג מסוג כלשהו, נמדדת בדרך כלל במידות של מק"ש – מטר קוב שעה. גגות בעלי נפח ומבנה שונים זקוקים לפתרונות שונים של אוורור גג.

לקבלת ייעוץ לבחירת פתרון מתאים של אוורור גג לחלל הבית והגג שלכם פנו אלינו חברת טרמו-ונט  או התקשרו 1-700-555-876

דילוג לתוכן