חלון גג הוא אחד הפתרונות היעילים להכנסת אור טבעי לחלל הבית, ולעיתים ניתן גם להרוויח על הדרך קצת אוורור באמצעותו. רבים פונים אלינו ושואלים האם זה כמו חלון גג סקיילייט ומה ההבדל בין השניים.

למעשה חלון גג הוא דוגמא ספציפית לרעיון הכולל של סקיילייט שמשמעותו אור שמיים, כלומר הכנסת האור המגיע מכיוון השמש או מוחזר מהרקיע אל תוך המבנה.

קיימים סוגים שונים של חלונות המותקנים בחלק העליון של המבנה:

 • חלון לגג רעפים

  – המותקן בשיפוע בגגות רעפים ומשמש בדרך כלל להכנסת אור טבעי לתוך עליות גג או חדרים בקומה העליונה.
 • חלון תקרה

  – המותקן בדרך כלל בצורה מאוזנת, ישרה, בגגות שטוחים מבטון, ונראה בתוך הבית כמו חלון בתקרה.

חלונות גג נבדלים זה מזה, הן במידות, הן בשיטת ההתקנה שלהם- כלומר על בסיס איזה גג הם מותקנים, אך בנוסף קיימים הבדלים בשיטות הפתיחה והשימוש של חלונות גג סקיילייט.
במאמר זה נתמקד בחלון לגג רעפים ונראה מה היתרונות והחסרונות שלו.

חלון לגג רעפים- חלון מהסרטים

רובנו מכירים תמונות ומראות של חלון לגג רעפים כפי שהוא מופיע בתמונות או בטיולים שעשינו לארצות גשומות, ירוקות וקרות כמו באזור אירופה למשל. באזורים קרים כאלה, השימוש בגגות רעפים הוא טבעי בשל היותם אזורים מושלגים, ומכאן גם אך טבעי הוא להשתמש בחלון גג סקיילייט בגג הרעפים, המשמש להכנסת אור השמש, המצוי במחסור על פי רוב באזורים אלו. רק לעיתים רחוקות פותחים בגגות רעפים מסוג זה, את החלון כדי לאוורר, כפי שאנו עושים פה בארצנו החמה.

חלון או חלום?

נקודה זו חשובה, מכיוון שרבים מאוכזבים משילוב של חלון לגג רעפים בעליות גג או חדרים שבונים בגג . הסיבה לכך פשוטה: גג רעפים ממוצע בישראל מטפס בקלות לטמפרטורה של 50 מעלות ואף יותר כבר בחודשי האביב החמימים.
אנו נוטים לחשוב כי שילוב של חלון גג סקיילייט שכזה בתור חלון תקרה, אצלנו בבית, יפתור שני דברים בו זמנית: גם יכניס אור טבעי לחלל החדר או הקומה העליונה וגם ישמש כמקור לכניסת אוויר.

במציאות הדברים קצת שונים:

 1. כאמור מרבית הגגות חמים מאוד עוד לפני ששילבנו בהם חלון גג מכל סוג שהוא…אנחנו לא באירופה.
 2. התקנה של חלון לגג רעפים – בדומה לכל חלון, תגדיל את כמות הקרינה המחממת החודרת לחלל הבית ובכך תגרום לחימום נוסף, גם אם יש לחלון מנגנון הצללה. במרבית המקרים מנגנון ההצללה הוא פנימי ואז קרינת החום מתממשת כבר בתוך הבית. זיגוג כפול או משולש (טריפל) יהיה אפקטיבי בעיקר כנגד מעבור חום בהולכה, ופחות בקרינה, כפי שיש לנו בשפע בישראל.
 3. חלון גג אינו בהכרח מקור לכניסת אוויר – על מנת ליצור אוורור נכון בחלל הגג או הקומה עליונה של הבית יש לתת את הדעת הן לגבי מקור כניסת האוויר והן לגבי מקור יציאת האוויר – כך שתיווצר סירקולציה של האוויר.

  מרבית האנשים מצפים שחלון הגג יכניס אויר, אבל במציאות רוב החלונות הגג מוציאים אויר מכיוון שהם ממוקמים באזור החם והגבוהה של הבית או הגג – וחום מטבעו עולה למעלה ומנסה לצאת דרך החלון. בהעדר מקור כניסה טוב לאוויר, מרבית החלונות המותקנים בחלל גג רעפים יעשו עבודת אוורור גרועה, במקרה הטוב או לא יאווררו כלל.

  גם פתרונות של פתיחת חריץ, המובנה בחלק מהחלונות, שבמקור נועדה לשחרור לחות ומניעת עיבוי באזורים קרים (אירופה, זוכרים ?) לא יכולה להוות פתרון יעיל לאוורור באמצעות חלון הגג. זה פשוט לא עובד לנוכח כמות החום שיש לפנות מחלל גג הרעפים.

 1. סגור וחם – שילוב של הבעיות שהזכרנו בסעיף 2 + 3 יחד עם העבודה שרוב הזמן חלונות הגג נשארים סגורים משיקולים של אבק, זבובים וחרקים, גשם אפשרי או גנבים, (המזהים חלונות גג פתחים אל מרחוק) – כל אלו גורמים לנו ללכת עם חלון גג סקיילייט, אך להרגיש בלי.
  ובעיקר לסבול מחום…

אנו מקבלים פניות רבות בכל שנה, שוב ושוב, של לקוחות שהתקינו במיטב כספם חלון גג רעפים, ו"בנו עליו" בתור מקור אוורור. אין ספק שמבחינת אור טבעי, חלון תקרה או חלון גג סקיילייט הוא פתרון מצוין, אבל בארץ חמה ושופעת שמש כמו שלנו – ראו הוזהרתם.

אור טבעי עם אוורור – אין סיבה להתפשר

במשך השנים, מתוך העיסוק במתן פתרונות תרמיים המשולבים בצורך להכניס תאורה טבעית למבנים, פיתחנו על בסיס המצאה ישראלית את חלון גג טרמו-לייט , שנועד לתת מענה לחסרונות שמנינו כאן לחלון הגג.  החלון קיים כבר למעלה מ 20 שנה, במידות וקטרים שונים והוכיח את עצמו לאורך שנים אלו תחת השמש הקופחת של מדינת ישראל.

שילוב של טרמו-לייט בתור חלון תקרה (בגג שטוח) או כחלון לגג רעפים על גג משופע, מאפשר ליהנות מכל היתרונות של הכנסת אור טבעי לבית לצד אוורור יעיל (כולל אפשרות להוספת אוורור אקטיבי מובנה בתוך המוצר, ואפילו תאורה חשמלית ותאורת חירום – לשעות החשיכה) ושקט נפשי ובטחון – מחדירת חרקים, גשם או גנבים.

למידע נוסף על חלון גג טרמו-לייט לחץ כאן או צור עמנו קשר לקבלת יעוץ.

השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם למידע נוסף

דילוג לתוכן